Quantcast
Channel: Kolumne – Zvornik Danas
Viewing all articles
Browse latest Browse all 275

„Milosrdni anđeo“ iz Natovskog pakla

$
0
0

Prema podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo oko 230.000 Srba i Roma, a u pokrajinu se za nepuna tri mjeseca 1999. godine vratilo oko 800.000 Albanaca

Pripadnici NATO-a dolaze na Kosovo
Tokom NATO agresije na Srbiju 1999. godine, na Kosmetu je nestalo ili kidnapovano oko 1.500 Srba, dok je albanska propaganda izvještavala o više hiljada stradalih Albanaca, da bi ta cifra kasnije višestruko bila smanjena.

Zločini nad Srbima, započeti sa prvim „tomahavcima“ ispaljenim na bazu specijalne policije MUP-a Srbije u Padalištu kod Prištine, vršeni su sistematski i svakodnevno.

Područja naseljena Srbima u Metohijskoj kotlini zasipana su bombama sa osiromašenim uranijumom.

Plan o selektivnom gađanju ciljeva, zasnovan na primjeni matrice o „slobodnom izboru cilja“, potvrdili su brojni učesnici NATO akcije „Milosrdni anđeo“.

U bombardovanjima, koja su bez prekida trajala 78 dana, mete su bile infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće i spomenici kulture…

Puni podaci o broju žrtava na Kosovu i Metohiji ni dan danas nisu sumirani. Albanska strana govorila je o navodnom ubistvu 14.000 civila. Ta brojka je kasnije „skinuta“ na oko 7.000 da bi Komisija za nestala i kidnapovana lica objedinjavanjem podataka došla do brojke manje od 2.000 ukupno stradalih.

U napade NATO-a uključila se i NJemačka zaposjedanjem teritorije Prizrenskog okruga, Italijani su kontrolisali region Pećkog okruga, Francuska područje Kosovske Mitrovice, Velika Britanija područje centralnog Kosova, a SAD Kosovsko pomoravlje.

Amerika nadomak Gnjilana ima „Bondstil” – najveće vojno uporišta na Balkanu.

U sastavu KFOR-a na Kosovo je došlo 37.200 vojnika iz 36 zemalja, od čega 30.000 iz zemalja članica NATO-a.

Poslije 15 godina broj vojnika KFOR-a smanjen je na manje od 5.000 i djeluju kao treći stub bezbjednosti na Kosmetu, pošto su prethodno obučili kosovske Albance i predali im ulogu čuvara bezbjednosti.

Prema podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo oko 230.000 Srba i Roma, a u pokrajinu se za nepuna tri meseca 1999. godine vratilo oko 800.000 Albanaca.

NJima se u prisustvu mirovnjaka u proteklih 15 godina pridružio svaki Albanac koji je poželio da se udomi na Kosmetu, te je danas broj stanovnika Kosova muslimanske vjeroispovijesti povećan na blizu 2.000.000, dok je broj pravoslavaca spao na stotinjak hiljada.

Ministar za povratak i zajednice u samoproglašenoj kosovskoj vladi Dalibor Jevtić smatra da ne postoji ozbiljan političar koji proces povratka može ocijeniti pozitivno.

„Održivog povratka nema. Raseljavanje se nastavlja i, ukoliko kosovske i srpske institucije uz pomoć međunarodne zajednice ne uspostave blisku saradnju, Kosovu preti pretvaranje u jednonacionalno društvo, smatra Jevtić.

Za to vrijeme, traju suđenja generalima čija je vojska branila svoju zemlju, odgovorni za zločine nad Srbima broje se na prste jedne ruke, a KFOR najavljuje potpuno povlačenje, jer je uloga „Milosrdnog anđela“ – okončana.

Priredio: Neđeljko ZEJAK (SRNA)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 275